Muzea a expoziceRakovník OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ AKTUALITY HISTORIE MUZEA HISTORIE MĚSTA RAKOVNÍKA EXPOZICE VYSOKÁ BRÁNA PRAŽSKÁ BRÁNA ARCHIV VÝSTAV GALERIE SAMSON CAFÉE KNIHOVNA A BADATELNA PRAVIDELNÉ AKCE PROGRAMY PRO ŠKOLY PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ KAVÁRNA A KOLONIÁL 2016 - ROK ZIKMUNDA WINTRA Lány OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie Muzea T.G.M. Expozice Pamětní síň Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže Pravidelné akce Archív výstav a akcí Nabídka pro školy Obec Lány Zámek Lány Lánská obora Prodej publikací, upomínkových a dárkových předmětů Family Point Recepty na oblíbená jídla T.G.Masaryka Výstava Historie činnosti dětí a mládeže v Německém červeném kříži od roku 1926 Nové Strašecí OTEVÍRACÍ DOBA AKTUALITY HISTORIE MUZEA EXPOZICE PRAVIDELNÉ AKCE MUZEA NABÍDKA PRO ŠKOLY ARCHIV VÝSTAV A AKCÍ MĚSTO NOVÉ STRAŠECÍ KNIHOVNA A BADATELNA PRODEJ DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ SOUTĚŽ O VELIKONOČNÍHO BERÁNKA Vystavení originálu opukové keltské hlavy, 20.5.2011 Den s Kelty 2014 Jesenice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie muzea Expozice Pravidelné akce muzea TIPY NA VÝLET Nabídka pro školy ARCHIV AKCÍ A VÝSTAV PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ OSOBNOSTI JESENICKA Skryje Otevírací doba, vstupné, kontakty Historie muzea Expozice Pravidelné akce Nabídka pro školy Geologové z celého světa se sešli ve Skryjích Nezabudice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY Historie Pamětní síně Jaroslava Fraňka v Nezabudicích Rozvědčík Jaroslav Franěk
Další informaceOrganizační struktura Vedení muzea a hospodářsko-správní oddělení Oddělení historie a společenských věd Archeologické oddělení Oddělení přírodních věd Oddělení informací a knihovna Průvodci Kavárenský provoz Prodej publikací a zboží Výroční zprávy Muzea T. G. M. Rakovník Archeologická památková péče Muzejní spolek Historie Skupina historie vojenského letectví Současnost Věstníky Muzejního spolku Osobnosti Věstník 1/1912 Masarykova společnost Občanské sdružení pro podporování Muzea TGM v Lánech Občanské sdružení pro podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech Zájezd do Bad Schandau Záchranná stanice Aves v Kladně
OsobnostiTomáš Garrigue Masaryk Joachim Barrande Jan Renner Zikmund Winter

Skupina historie vojenského letectví

je tvořena leteckými modeláři, kteří působí při Okresním muzeu v Rakovníku v rámci Muzejního spolku.
Tato skupina se úzce specializuje na provádění historických rekonstrukcí leteckých bitev za využití radiem řízených maket letounů z období druhé světové války.

Skupina nabízí pro vystoupení na leteckých dnech či pro jiné příležitosti svůj program imitací vzdušných bitev pod názvem "Letecká válka v Čechách 1945". Jedná se o simulaci útoků amerických letounů na pozemní cíl (kulisy letiště, bojové techniky, vlaku atd.) s následným přechodem do vzdušného střetnutí s německými letouny. V průběhu celého vystoupení, které trvá 21 min., jsou využívány pyrotechnické efekty a to jak na zemi, tak ve vzduchu. "Sestřely" jednotlivých letounů jsou imitovány pomocí dýmovnic, které jsou na letounech umístěny na speciálních nosičích.

Celé vystoupení má vlastní zvukový doprovod, který je i osou celého vystoupení. Tento zvukový doprovod pro naši leteckou skupinu vyrobila přední hudební skupina moderní country, TAXMENI a v tomto programu jsou využity i její písně.

Skupina realizovala k 55. výročí ukončení 2. sv. války seriál rekonstrukcí historických událostí a to vždy v konkrétní den a na konkrétním místě. Celý seriál se uskutečnil pod názvem "Cesty nebeských jezdců". Diváci těchto historických rekonstrukcí shlédli letecké bitvy, při kterých byly využity radiem řízené makety dobových letounů. Skupina rekonstruovala nálet na nádraží v Čisté u Rakovníka (3. duben), nálet na německou kolonu na karlovarské silnici u obce Hořesedly (16. duben), souboj amerického a německého letounu v Rakovníku (16. duben). Celá série pokračovala leteckými bitvami v Kolešovicích, Lánech, Újezdě n. Zbečnem, Nesuchyní a Milostínem. 4. května skupina modelářů provedla nálet na nádraží v Rakovníku, kde byl za tímto účelem přistaven historický vlak. Diváci mohli modeláře vidět též při oslavách v Plzni s programem "Letecká válka v Čechách 1945". Modeláři se účastnili i natáčení celovečerního filmu režiséra J. Svěráka "Tmavomodrý svět". Již dříve natáčeli letecké scény ve filmech "Stůj nebo se netrefím" a "Pramen života".

V případě zájmu o vystoupení skupiny či o spolupráci při natáčení filmů kontaktujte Muzeum T. G. M. Rakovník - tel., fax 0313516230 e-mail rakovnik@muzeumtgm.cz nebo vedoucího skupiny René Černého - tel. 0602384974 nebo 0313512478. Pro zdárný průběh vystoupení je nutno zajistit dostatečný letový prostor bez výškových překážek a vzletovou dráhu - rovná jemně posekaná louka, či zpevněná dráha o rozměru min. 80 x 20 m. Dále ozvučení předváděcího prostoru. V nabídce typů skupiny jsou typy letounů:
P-47 D Thunderbolt, P-51 Mustang, Messerschmitt ME-109, Focke- Wulf 190, Lavočkin La-7, Bell P-39 Airacobra, Gvummann - Hellcat, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, AVIA S-199. Ve výrobě jsou letadla B-25 Mittchell, Handley Page Halifax, Mitsubishi Zero, Vickers Wellington.

Skupina se též jako spolupořadatel pravidelně účastní akce Military show
(viz. www.militaryshow.cz), kromě toho lze skupinu najít na stránkách www.shvpl.pc.cz