Muzea a expoziceRakovník OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ AKTUALITY HISTORIE MUZEA HISTORIE MĚSTA RAKOVNÍKA EXPOZICE VYSOKÁ BRÁNA PRAŽSKÁ BRÁNA ARCHIV VÝSTAV GALERIE SAMSON CAFÉE KNIHOVNA A BADATELNA PRAVIDELNÉ AKCE PROGRAMY PRO ŠKOLY PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ KAVÁRNA A KOLONIÁL 2016 - ROK ZIKMUNDA WINTRA Lány OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie Muzea T.G.M. Expozice Pamětní síň Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže Pravidelné akce Archív výstav a akcí Nabídka pro školy Obec Lány Zámek Lány Lánská obora Prodej publikací, upomínkových a dárkových předmětů Family Point Recepty na oblíbená jídla T.G.Masaryka Výstava Historie činnosti dětí a mládeže v Německém červeném kříži od roku 1926 Nové Strašecí OTEVÍRACÍ DOBA AKTUALITY HISTORIE MUZEA EXPOZICE PRAVIDELNÉ AKCE MUZEA NABÍDKA PRO ŠKOLY ARCHIV VÝSTAV A AKCÍ MĚSTO NOVÉ STRAŠECÍ KNIHOVNA A BADATELNA PRODEJ DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ SOUTĚŽ O VELIKONOČNÍHO BERÁNKA Vystavení originálu opukové keltské hlavy, 20.5.2011 Den s Kelty 2014 Jesenice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie muzea Expozice Pravidelné akce muzea TIPY NA VÝLET Nabídka pro školy ARCHIV AKCÍ A VÝSTAV PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ OSOBNOSTI JESENICKA Skryje Otevírací doba, vstupné, kontakty Historie muzea Expozice Pravidelné akce Nabídka pro školy Geologové z celého světa se sešli ve Skryjích Nezabudice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY Historie Pamětní síně Jaroslava Fraňka v Nezabudicích Rozvědčík Jaroslav Franěk
Další informaceOrganizační struktura Vedení muzea a hospodářsko-správní oddělení Oddělení historie a společenských věd Archeologické oddělení Oddělení přírodních věd Oddělení informací a knihovna Průvodci Kavárenský provoz Prodej publikací a zboží Výroční zprávy Muzea T. G. M. Rakovník Archeologická památková péče Muzejní spolek Historie Skupina historie vojenského letectví Současnost Věstníky Muzejního spolku Osobnosti Věstník 1/1912 Masarykova společnost Občanské sdružení pro podporování Muzea TGM v Lánech Občanské sdružení pro podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech Zájezd do Bad Schandau Záchranná stanice Aves v Kladně
OsobnostiTomáš Garrigue Masaryk Joachim Barrande Jan Renner Zikmund Winter

Vystavení originálu opukové keltské hlavy, 20.5.2011

Dne 20. května 2011 se uskutečnila v Muzeu Nové Strašecí jedna z nejvýznamnějších událostí v roce – vystavení originálu opukové hlavy Kelta, která byla nalezena roku 1943 na území nedalekých Mšeckých Žehrovic.Slavnostní den byl vyústěním náročných příprav a dlouhodobého projektu s názvem Příběh nejkrásnější keltské hlavy, na kterém se podílelo Národní muzeum, Ústav archeologické památkové péče středních Čech v Praze a Archeologický ústav AV ČR v Praze. Za finanční podporu celé akce patří dík Středočeskému kraji, jmenovitě Fondu hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha a městu Novému Strašecí.

Vystavení originálu keltské hlavy, který na jeden den do novostrašeckého muzea zapůjčilo Národní muzeum, doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Již v sedm hodin ráno byla keltská hlava za doprovodu policejní eskorty dopravena do Muzea Nové Strašecí. Instalaci vzácného archeologického předmětu provedl vedoucí archeologického oddělení Národního muzea PhDr. Pavel Sankot. Celá akce se těšila velkému zájmu médií.

Slavnostního zahájení vystavení originálu keltské hlavy, které proběhlo v 10.00 hodin, se zúčastnil senátor a náměstek hejtmana Středočeského kraje PhDr. Marcel Chládek, starosta města Nové Strašecí Karel Filip, generální ředitel Národního muzea PhDr. Michal Lukeš, ředitelka Ústavu archeologické památkové péče Mgr. Irena Benková a ředitel Muzea T. G. M. Rakovník Mgr. František Povolný. Slavnostní „vernisáž“ zpestřilo vystoupení keltského dudáka Václava Routa.

Od 12.00 hodin byl originál keltské hlavy zpřístupněn veřejnosti. Zájem byl obrovský. Během dne navštívilo muzeum více jak dva tisíce návštěvníků. V rámci slavnostní události probíhaly v areálu před muzeem různé doprovodné akce.


Poslední návštěvníci mohli obdivovat originál keltské hlavy krátce před desátou hodinou večer. Vzácný předmět byl pak opět za přísných bezpečnostních opatření zabalen a převezen zpět do depozitáře Národního muzea.


Odkazy na reportáže a články:
http://rakovnicky.denik.cz/multimedia/galerie/3003779.html
http://www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety/234015-original-pres-2000-let-stare-keltske-hlavy-je-k-videni-v-novem-straseci.html?ref=stalo-se
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-51893250-keltskou-hlavu-prevazeli-obrnenci-se-samopaly-podobne-jako-korunovacni-klenoty
http://www.lidovky.cz/unikatni-keltskou-hlavu-prevazela-zasahovka-fnv-/ln_kultura.asp?c=A110520_093612_ln_kultura_mc
http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/do-noveho-straseci-na-keltskou-hlavu--895569
http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/original-keltske-hlavy-se-po-68-letech-vratil-do-noveho-straseci/640075