Muzea a expoziceRakovník OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ AKTUALITY HISTORIE MUZEA HISTORIE MĚSTA RAKOVNÍKA EXPOZICE VYSOKÁ BRÁNA PRAŽSKÁ BRÁNA ARCHIV VÝSTAV GALERIE SAMSON CAFÉE KNIHOVNA A BADATELNA PRAVIDELNÉ AKCE PROGRAMY PRO ŠKOLY PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ KAVÁRNA A KOLONIÁL 2016 - ROK ZIKMUNDA WINTRA Lány OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie Muzea T.G.M. Expozice Pamětní síň Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže Pravidelné akce Archív výstav a akcí Nabídka pro školy Obec Lány Zámek Lány Lánská obora Prodej publikací, upomínkových a dárkových předmětů Family Point Recepty na oblíbená jídla T.G.Masaryka Výstava Historie činnosti dětí a mládeže v Německém červeném kříži od roku 1926 Nové Strašecí OTEVÍRACÍ DOBA AKTUALITY HISTORIE MUZEA EXPOZICE PRAVIDELNÉ AKCE MUZEA NABÍDKA PRO ŠKOLY ARCHIV VÝSTAV A AKCÍ MĚSTO NOVÉ STRAŠECÍ KNIHOVNA A BADATELNA PRODEJ DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ SOUTĚŽ O VELIKONOČNÍHO BERÁNKA Vystavení originálu opukové keltské hlavy, 20.5.2011 Den s Kelty 2014 Jesenice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie muzea Expozice Pravidelné akce muzea TIPY NA VÝLET Nabídka pro školy ARCHIV AKCÍ A VÝSTAV PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ OSOBNOSTI JESENICKA Skryje Otevírací doba, vstupné, kontakty Historie muzea Expozice Pravidelné akce Nabídka pro školy Geologové z celého světa se sešli ve Skryjích Nezabudice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY Historie Pamětní síně Jaroslava Fraňka v Nezabudicích Rozvědčík Jaroslav Franěk
Další informaceOrganizační struktura Vedení muzea a hospodářsko-správní oddělení Oddělení historie a společenských věd Archeologické oddělení Oddělení přírodních věd Oddělení informací a knihovna Průvodci Kavárenský provoz Prodej publikací a zboží Výroční zprávy Muzea T. G. M. Rakovník Archeologická památková péče Muzejní spolek Historie Skupina historie vojenského letectví Současnost Věstníky Muzejního spolku Osobnosti Věstník 1/1912 Masarykova společnost Občanské sdružení pro podporování Muzea TGM v Lánech Občanské sdružení pro podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech Zájezd do Bad Schandau Záchranná stanice Aves v Kladně
OsobnostiTomáš Garrigue Masaryk Joachim Barrande Jan Renner Zikmund Winter

DEN S KELTY - 19. května

Den s Kelty 2014
Den s Kelty 2015


Den s Kelty 2012
Dne 19. května 2012 jsme si připomněli 69 let ode dne, kdy byla nalezena opuková hlava Kelta u Mšeckých Žehrovic. Letošní 5. ročník oslav výročí nálezu této významné památky keltského umění se nesl v poněkud netradičním duchu. Tento den totiž připadl na sobotu, a proto se program akce zaměřil hlavně na rodiny s dětmi a jednotlivé zájemce o problematiku laténských valových areálů. Hlavním bodem programu byla vycházka na jeden z největších čtyřúhelníkových valových areálů v České republice u Mšeckých Žehrovic po červeně značené turistické trase (cca 3km), kde byla opuková hlava v roce 1943 nalezena. Skupinu asi 60 objednaných zájemců vedla archeoložka Kateřina Blažková a během vycházky se připojil také syn nálezce František Šlajchrt. První zastávka se proto konala u ohrazení obory přímo v místě nálezu opukové hlavy v blízkosti valů, kde pan Šlajchrt vyprávěl příběh svého tatínka. Pak už následoval krátký vstup přímo do obory v prostoru valů, kde si návštěvníci nejprve vyslechli pár slov o výsledcích archeologických výzkumů a kromě „genia loci“ zažili poté v místě výzkumem doložené halové stavby rekonstrukci druidského rituálu, který předvedli členové občanského sdružení Boiové a Fergunna. Na základě instrukcí druidova pomocníka si účastníci vycházky již po cestě nasbírali přírodniny, které se během rituálu s ohněm změnily v obětiny, jež byly spolu s rozbitou opukovou hlavou uloženy do připravené obětní jámy. Na závěr rituálu si každý mohl od druida vzít snítku jmelí pro štěstí.
V průběhu celého dne byl zajištěn před muzeem i v muzeu bohatý doprovodný program s praktickými ukázkami výroby amuletů, ručního papíru, tkaní a František Sedláček ze Mšece předváděl experimentální výrobu keltských kruhových švartnových šperků. Od 15h proběhla přednáška archeologa Tomáše Mangela, specialisty na keltskou problematiku z univerzity v Hradci Králové, na téma „Laténské valové areály v České republice“.
Letošní Den s Kelty navštívilo přes 100 návštěvníků jak místních, ale i z různých koutů České republiky.

Den s Kelty 2012 - procházka k valovému areálu
Den s Kelty 2012 - procházka k valovému areálu

Den s Kelty 2012 - keltský rituál
Den s Kelty 2012 - keltský rituál

Den s Kelty 2012 - keltský rituál
Den s Kelty 2012 - keltský rituál

Den s Kelty 2012 - keltský rituál
Den s Kelty 2012 - keltský rituál

Den s Kelty 2012 - keltský rituál
Den s Kelty 2012 - keltský rituál



V roce 2010 proběhl Den s Kelty opět ve středu 19. května 2010:
• třetí ročník na téma Stravování v pravěku
• od 9.00 do 16.00 hodin - ukázky a ochutnávky keltských pokrmů
• v 16.00 hodin - interaktivní přednáška PhDr. Dany Stolzové na téma Jídlo a pití v pravěku
• vstupné 10,- Kč

První ročník této akce pro širokou veřejnost proběhl 19. května 2008, který muzeum uspořádalo u příležitosti 65. výročí od nalezení opukové hlavy keltského heroa u Mšeckých Žehrovic.
Během této akce byl po celý den vstup do muzea zdarma. V jeho nové expozici, která se zabývá Kelty na Rakovnicku a je zde mimo jiné k vidění kopie tohoto slavného nálezu, se návštěvníkům věnovaly dvě archeoložky z rakovnického muzea Mgr. Kateřina Blažková a Mgr. Jana Lomecká, které ochotně poskytovaly fundovaný výklad všem, kteří o tuto problematiku projevili zájem.
Den s Kelty 2008 - odborný výklad archeologů
Den s Kelty 2008 - odborný výklad archeologů

Do expozice jsme kvůli nepřízni počasí přemístili také ukázky výroby keltské keramiky, kterou pro nás ochotně zprostředkoval pan Ing. Petr Volf – známý novostrašecký keramik, a ukázky ojedinělé výroby švartnových náramků s odborným výkladem pana Františka Sedláčka ze Mšece – spolupracovníka Archeologického ústavu AV ČR, v.v.i. v Praze.
Den s Kelty 2009 - výroba keramiky
Den s Kelty 2009 - výroba keramiky

Před muzeem byli k vidění „praví“ Keltové z občanského sdružení Boiové a Fergunna se svým ležením, kteří zájemcům předvedli ražení keltských mincí, tkaní na malém přenosném stávku a pečení chleba v malé chlebové pícce, přičemž každý návštěvník si mohl vyzkoušet razit svou vlastní keltskou minci. Po celý den probíhala také ochutnávka medoviny a medového vína – oblíbeného keltského nápoje.
Den s Kelty 2008 - ukázky keltských řemesel
Den s Kelty 2008 - ukázky keltských řemesel

V odpoledních hodinách se v muzeu konala velmi zajímavá beseda s nálezcem opukové hlavy, panem Josefem Šlajchrtem (94 let) a jeho synem o všemožných detailech, které samotný nález hlavy provázely.
pan Šlajchrt - nálezce opukové hlavy
pan Šlajchrt - nálezce opukové hlavy

I přes nepřízeň počasí byl tento den divácky velmi úspěšný – celkem se této akce zúčastnilo kolem 580 návštěvníků, z toho více jak polovinu tvořily místní i okolní školy. Ohlas jste mohli zaznamenat také ve Večerníku z Čech České televize, v tisku či rozhlase.

Druhý ročník Dne s Kelty se konal v úterý 19. května 2009, v rámci kterého jsme si připomněli výročí nálezu světoznámé kamenné skulptury hlavy keltského héroa u Mšeckých Žehrovic. Její nález v roce 1943 proslavil své naleziště i českou archeologii a dodnes patří k nejznámějším evropským archeologickým nálezům. Myšlenka uspořádat tuto oslavu logicky navázala na vybudování stálé expozice Keltové na Rakovnicku v muzeu v roce 2007.
Den s Kelty začal opět v 9 hodin dopoledne, kdy se před muzeem utáboří „Kelti“ ze sdružení Bójové a Ferguna, kteří návštěvníkům předvedli pravou keltskou kovárnu a zbrojnici, textilní řemesla, ukázku výroby kamenných brousků a pečení placek v hliněné pícce. Pan Sedláček ze Mšece opět experimentálně vyrobil černé švartnové šperky a pan Volf z Nového Strašecí vytáčel na kruhu jemnou keltskou keramiku.
Od 16 hodin proběhla zajímavá přednáška PhDr. Dany Stolzové na téma Keltské umění.
Během celého dne jste si mohli v muzejním krámku zakoupit keltské přívěsky, repliky keltského hrnku, kameny a další. Vstupné na celou akci bylo 7,- Kč.
Den s Kelty 2009 - ukázka keltských řemesel
Den s Kelty 2009 - ukázka keltských řemesel

Vzhledem k diváckému úspěchu, jakou tato akce zaznamenala, připravujeme již pro příští rok podobné doprovodné akce věnované různým keltským svátkům nebo k dalším zajímavým příležitostem (jednáme např. o zapůjčení originálu opukové hlavy s Národním Muzeem v Praze).

Přijďte si s námi vyzkoušet, jak Keltové žili a pracovali.