Muzea a expoziceRakovník OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ AKTUALITY HISTORIE MUZEA HISTORIE MĚSTA RAKOVNÍKA EXPOZICE VYSOKÁ BRÁNA PRAŽSKÁ BRÁNA ARCHIV VÝSTAV GALERIE SAMSON CAFÉE KNIHOVNA A BADATELNA PRAVIDELNÉ AKCE PROGRAMY PRO ŠKOLY PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ KAVÁRNA A KOLONIÁL 2016 - ROK ZIKMUNDA WINTRA Lány OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie Muzea T.G.M. Expozice Pamětní síň Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže Pravidelné akce Archív výstav a akcí Nabídka pro školy Obec Lány Zámek Lány Lánská obora Prodej publikací, upomínkových a dárkových předmětů Family Point Recepty na oblíbená jídla T.G.Masaryka Výstava Historie činnosti dětí a mládeže v Německém červeném kříži od roku 1926 Nové Strašecí OTEVÍRACÍ DOBA AKTUALITY HISTORIE MUZEA EXPOZICE PRAVIDELNÉ AKCE MUZEA NABÍDKA PRO ŠKOLY ARCHIV VÝSTAV A AKCÍ MĚSTO NOVÉ STRAŠECÍ KNIHOVNA A BADATELNA PRODEJ DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ SOUTĚŽ O VELIKONOČNÍHO BERÁNKA Vystavení originálu opukové keltské hlavy, 20.5.2011 Den s Kelty 2014 Jesenice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie muzea Expozice Pravidelné akce muzea TIPY NA VÝLET Nabídka pro školy ARCHIV AKCÍ A VÝSTAV PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ OSOBNOSTI JESENICKA Skryje Otevírací doba, vstupné, kontakty Historie muzea Expozice Pravidelné akce Nabídka pro školy Geologové z celého světa se sešli ve Skryjích Nezabudice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY Historie Pamětní síně Jaroslava Fraňka v Nezabudicích Rozvědčík Jaroslav Franěk
Další informaceOrganizační struktura Vedení muzea a hospodářsko-správní oddělení Oddělení historie a společenských věd Archeologické oddělení Oddělení přírodních věd Oddělení informací a knihovna Průvodci Kavárenský provoz Prodej publikací a zboží Výroční zprávy Muzea T. G. M. Rakovník Archeologická památková péče Muzejní spolek Historie Skupina historie vojenského letectví Současnost Věstníky Muzejního spolku Osobnosti Věstník 1/1912 Masarykova společnost Občanské sdružení pro podporování Muzea TGM v Lánech Občanské sdružení pro podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech Zájezd do Bad Schandau Záchranná stanice Aves v Kladně
OsobnostiTomáš Garrigue Masaryk Joachim Barrande Jan Renner Zikmund Winter

SOUTĚŽ O VELIKONOČNÍHO BERÁNKA

Symbolika velikonočního beránka
Pro poslední generace se piškotový beránek stal stejným symbolem velikonoc jako kraslice, mazanec a pomlázka. Beránka pečeme doma v nových i ve starých formách po babičce nebo si můžeme vybrat z bohaté nabídky pečiva na současném trhu. Jaký je tedy vztah beránka a velikonoc? Symbolika velikonočního beránka je velice stará, souvisí s magií jarních obřadů předhistorických pasteveckých kultur. Beránka najdeme v křesťanské ikonografii vycházející z textů Starého i Nového zákona jako symbolické zobrazení Ježíše Krista.

SYMBOL OBĚTI A VZKŘÍŠENÍ
Ve starých kulturách Přední Asie byl beránek vedle kozla nejběžnějším obětním zvířetem pravděpodobně pro svou mírnou povahu a ochotu nechat se vést k porážce. Ve Starém zákoně najdeme řadu dokladů, že beránek byl u Izraelitů běžné obětní zvíře (denně se obětoval beránek za odpuštění hříchů). V tomto smyslu ukazuje Nový zákon symbolicky Ježíše Krista jako beránka (Beránek boží, který snímá hříchy světa) a jeho oběť na kříži. Na znamení zázračného vysvobození Izraelitů z egyptského zajetí se každoročně konala v Izraeli slavnost Pascha (tj.období velikonoc), každý rok večer 14. nisanu obětovali otcové rodin jednoročního neposkvrněného beránka na chrámovém nádvoří v Jeruzalémě. Podle textu Nového zákona zemřel Ježíš ve stejnou hodinu, kdy se zabíjeli beránci pro tuto velikonoční slavnost. Symbol oběti vidíme i na jiných místech biblického textu. Srovnává se i starozákonní obětování Izáka (místo něhož byl obětován beránek) s novozákonní Kristovou obětí na Golgotě. Často nacházíme vyobrazení ležícího beránka s korouhví a palmovými ratolestmi jako symbol Vzkříšeného Ježíše. Velikonoční beránek je tedy nejčastějším alegorickým ztvárněním Ježíše obětovaného na kříži a vítězný beránek je pak symbolem Vzkříšení.

BERÁNEK JAKO OBŘADNÍ POKRM
Pro národy staré Palestiny byl pečený beránek významnou součástí obřadní hostiny a dodnes patří do skladby velikonočního jídelníčku židů. I podle textu Nového zákona zasedl Ježíš Kristus se svými učedníky při Poslední večeři právě k tomuto pokrmu. V našem prostředí nebylo skopové maso v takové oblibě, proto se v našem typickém velikonočním jídelníčku objevuje beránek spíše ve formě pečiva. A takto byl a je velmi rozšířeným svátečním pokrmem, o čemž také svědčí řada dochovaných keramických i kovových forem beránka. Původní symbolika se pro současného člověka také posunula. Dnešní lidé beránka chápou ve zjednodušené formě jako symbol jara a probouzející se přírody.

Soutěž o velikonočního beránka 2011 - 1.ročník
Soutěž o velikonočního beránka 2012 - 2.ročník
Soutěž o velikonočního beránka 2013 - 3.ročník
Soutěž o velikonočního beránka 2014 - 4.ročník
Soutěž o velikonočního beránka 2015 - 5.ročník
Soutěž o velikonočního beránka 2016 - 6.ročník

Velikonoční beránek
Velikonoční beránek