Muzea a expoziceRakovník OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ AKTUALITY HISTORIE MUZEA HISTORIE MĚSTA RAKOVNÍKA EXPOZICE VYSOKÁ BRÁNA PRAŽSKÁ BRÁNA ARCHIV VÝSTAV GALERIE SAMSON CAFÉE KNIHOVNA A BADATELNA PRAVIDELNÉ AKCE PROGRAMY PRO ŠKOLY PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ KAVÁRNA A KOLONIÁL 2016 - ROK ZIKMUNDA WINTRA Lány OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie Muzea T.G.M. Expozice Pamětní síň Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže Pravidelné akce Archív výstav a akcí Nabídka pro školy Obec Lány Zámek Lány Lánská obora Prodej publikací, upomínkových a dárkových předmětů Family Point Recepty na oblíbená jídla T.G.Masaryka Výstava Historie činnosti dětí a mládeže v Německém červeném kříži od roku 1926 Nové Strašecí OTEVÍRACÍ DOBA AKTUALITY HISTORIE MUZEA EXPOZICE PRAVIDELNÉ AKCE MUZEA NABÍDKA PRO ŠKOLY ARCHIV VÝSTAV A AKCÍ MĚSTO NOVÉ STRAŠECÍ KNIHOVNA A BADATELNA PRODEJ DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ SOUTĚŽ O VELIKONOČNÍHO BERÁNKA Vystavení originálu opukové keltské hlavy, 20.5.2011 Den s Kelty 2014 Jesenice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY AKTUALITY Historie muzea Expozice Pravidelné akce muzea TIPY NA VÝLET Nabídka pro školy ARCHIV AKCÍ A VÝSTAV PRODEJ PUBLIKACÍ, DÁRKOVÝCH A UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ OSOBNOSTI JESENICKA Skryje Otevírací doba, vstupné, kontakty Historie muzea Expozice Pravidelné akce Nabídka pro školy Geologové z celého světa se sešli ve Skryjích Nezabudice OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ, KONTAKTY Historie Pamětní síně Jaroslava Fraňka v Nezabudicích Rozvědčík Jaroslav Franěk
Další informaceOrganizační struktura Vedení muzea a hospodářsko-správní oddělení Oddělení historie a společenských věd Archeologické oddělení Oddělení přírodních věd Oddělení informací a knihovna Průvodci Kavárenský provoz Prodej publikací a zboží Výroční zprávy Muzea T. G. M. Rakovník Archeologická památková péče Muzejní spolek Historie Skupina historie vojenského letectví Současnost Věstníky Muzejního spolku Osobnosti Věstník 1/1912 Masarykova společnost Občanské sdružení pro podporování Muzea TGM v Lánech Občanské sdružení pro podporování Muzea T. G. Masaryka v Lánech Zájezd do Bad Schandau Záchranná stanice Aves v Kladně
OsobnostiTomáš Garrigue Masaryk Joachim Barrande Jan Renner Zikmund Winter

MUZEUM NA DVOŘE

18. květen je od roku 1977 z podnětu ICOM (The International Council of Museum) Mezinárodním dnem muzeí a galerií. V tento den je ve všech těchto kulturních insitucích po celém světě pro návštěvníky zajištěn vstup zdarma, popřípadě snížené vstupné. Někde se pořádá muzejní noc a některá muzea a galerie připravují speciální programy, aby upozornily na důležitou roli těchto institucí ve společnosti.

Muzeum T. G. M. Rakovník každoročně při této příležitosti připravuje doprovodnou akci s názvem Muzeum na dvoře aneb pohled do zákulisí muzea. Hlavní myšlenkou programu je seznámení široké veřejnosti s prací muzejních pracovníků a s jednotlivými obory, jimiž se v rakovnickém muzeu zabývají. S časovým předstihem jsou oslovovány především školy, ale i zvídaví jednotlivci se mohou setkat na nádvoří historické budovy barokního paláce plaských cisterciáků s několika odborníky a dalšími pracovníky muzea přímo při jejich každodenní práci.
Muzeum na dvoře 2013
Počasí přálo letošnímu "Muzeu na dvoře" pořádanému v pátek 17.5. na nádvoří této instituce, proto i návštěva škol, školek i jednotlivců byla vyšší, než v předchozích ročnících. Návštěvníci se mohli seznámit s prací knihovnice paní Kateřiny Uhrové, která zájemcům představovala moderní obrazové encyklopedie z různých vědních oborů (nové přírůstky rakovnické muzejní knihovny). Lektorka muzea paní Jana Paulová vyplňovala s dětmi evidenční karty a malí návštěvníci tak pronikali do tajů muzejní evidence sbírkových předmětů. Jak v minulosti naše prababičky podomácku vyráběly máslo a tvaroh a jaké pomůcky k tomu používaly, to bylo možné vidět na stanovišti etnografky Mgr.L.Šmídové. Výborné slovanské placky mazané medem a zavařeninami si děti samy upekly na původní slovanské peci pod vedením archeoložky Mgr.K.Blažkové. Pozornost vzbudilo stanoviště přírodovědného oddělení, kde malí i velcí návštěvníci mohli pozorovat právě vznikající bylinkovou zahrádku upravovanou sl.M.Zoubkovou a na přenosné paleontologické lokalitě si zájemci mohli pomocí skutečného geologického kladívka roztloukat břidličnou suť a hledat otisky trilobitů a dalších prvohorních živočichů.